TESİSAT TEKNOLOJİSİ

Firmamız villa ve binalarda sorunsuz güvenilir tesisat ve altyapı yapmak adına müşteri isteklerine uygun sistem çözümleri sunmaktadır .kullanınılan tesisat teknikleri aşağıda sıralanmıştır.

RADYATÖRLÜ SİSTEMLER


Bilindiği gibi ülkemizde son derece fazla olan uygulamalardandır. Bireysel ve merkezi sistemler en çok tercih edilenlerdir. Çeşitli metotları vardır. Sıva üstü ve sıva altı olarak yapılabilir. Bu sistemde kullanılan malzemeler aşağıda sıralanmıştır.

Paslanmaz çelik uygulamalar


Paslanmaz çelik borular kâğıt, kimya, ilaç, boya, petro-kimya plastik gıda ve bunun gibi pek çok dalda uygulamanın yanı sıra içme suyu ve ısıtma tesisatlarına kullanılmaktadır. Avrupa'da kullanılan bu sistemlerin Türkiye’de uygulamaları tarafımızdan yapılmaktadır.


Son derece güvenilir bir sistem olmasının yanı sıra sıva üstü uygulamalarda görsel güzellik kaydedilmiştir. Paslanmaz boruların korozyona karşı dayanımı çok yüksektir. Yüksek ısılarda genleşme özelliği yok denecek kadar azdır. Dış ortamdan oksijen geçirmez. Anti bakteriyel özelliği sayesinde hiçbir şekilde bakteri üretmez. Sürtünme katsayısı oldukça düşüktür. Sağlamdır ve dış etkilerden etkilenemez. Bu sebeplerden dolayı son derece sıhhi bir malzemedir. Flex halinde olanları özellikle güneş enerji uygulamalarında firmamıza hız ve güvenilirlik sağlamaktadır. Kullanılan malzemeler 10mm den 108mm ye kadar mevcuttur.

Bu uygulamalarda presleme tekniği kullanılarak boru ile fittings birleşim yerine 5 ton basınç uygulanır. Paslanmaz fitting içinde olan o-ring sıkıştırılır ve mükemmel sızdırmazlık sağlanır.

Bakır boru uygulamaları


Bakır borular içme suyu ve ısıtma tesisatlarının yanı sıra klima ve yanıcı gaz ve medikal gaz tesisatlarında kullanılmaktadır. Ülkemizde suyun sertlik derecesi çok yüksektir bu sebepten dolayı Bakır borular açık sistemlerde korozif faaliyetler gösterebilmektedir. Kulanım suyu tesisatlarında mutlaka suyun yumuşatılması tavsiye edilir. Dünyada yaklaşık bir asrı aşkın kullanılan bu malzeme ülkemizde 20 yıl civarında kullanılmakta olup firmamız Türkiye’de kullanışını sağlayan öncü kuruluşlardandır. Son derece güvenilir bir sistem olması yanı sıra sıva üstü uygulamalarda görsel güzellik kaydedilmiştir.


Bakır boruların korozyona karşı dayanımı çok yüksektir, yüksek ısılarda genleşme özelliği yok denecek kadar azdır. Dış ortamdan oksijen geçirmez. Anti bakteriyel özelliği sayesinde hiçbir şekilde bakteri üretmez. Sürtünme katsayısı oldukça düşüktür. Sağlamdır ve dış etkilerden etkilenemez. Bu sebeplerden dolayı son derece sıhhi bir malzemedir. Kullanılan kombi diye tabir edilen ısıtma cihazlarının tamamı iç malzemesi (yoğuşmalılar hariç) bakır malzemeden oluşur. Kullanılan malzemeler 10mm den 108mm ye kadar mevcuttur.

Bakır boruların üç çeşit birleştirme tekniği vardır.

Presli birleştirme:


Bu uygulamalarda presleme tekniği kullanılarak boru ile fittings birleşim yerine 5 ton basınç uygulanır, paslanmaz fitting içinde olan o-ring sıkıştırılır ve mükemmel sızdırmazlık sağlanır


Lehimle birleştirme:


Bu uygulamalarda yumuşak lehim tabir ettiğimiz 250 derecede eriyen lehim kullanılır. Lehimin muhteviyatı bakır ve kalaydan (%97kalay+%3bakır) oluşmaktadır. Bu oluşumun sağlık açısından hiçbir sakıncası yoktur. Boru kesme işlemi yapıldıktan sonra boru dışındaki çapaklar alınmalıdır. Borunun dış yüzeyi ve fittingin iç yüzeyi iyice temizlenmelidir. Borunun dış yüzeyine temizleyici pasta sürülür. Borun dışına fitting geçirilir burada boşluk 1 mm den az olmalıdır. Kılcallık prensibi sayesinde 250 derece ye getirilen lehim bu boşluğa pota edilir ve soğutulur. Böylece mükemmel sızdırmazlık sağlanır.


Sert lehim:


Bu uygulamalarda gümüş kaynağı tabir ettiğimiz 600-800 derecede eriyen lehim kullanılır. Lehimin muhteviyatı bakır ve gümüşten (%98bakır +%2gümüş) oluşmaktadır.Bu oluşumun sağlık açısından hiçbir sakıncası yoktur.Daha çok gaz tesisatlarında ve kızgın su tesisatlarında tercih edilir .Güneş enerjili monjajlarda muhakkak kullanılmalıdır.Boru kesme işlemi yapıldıktan sonra Boru dışındakı çapaklar alınmalıdır.

Kompozit borular:


Neden kompozit borular ?
• Kompozit boruları hijyenik olup, toksikolojik madde içermediğinden içme suyu için de uygundur.
• Her ebattaki boru ölçülerine uygun kompozit boru ısı yalıtımı son derece yüksek ve genleşme olmayan bir tesisat döşenmesini sağlar.

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİNİZ


Verdiğimiz hizmetlerle ilgili her türlü konuda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

Telefon:0 (212) 590 97 90

Fax: 0 (212) 590 90 88

Adres: Üniversite Mahallesi Komiser Sk. No:22 Avcılar İSTANBUL